2003 Special Awards

Rider Award
Brian Austin "Rider of the Year"
Brian Austin "Sportsman of the Year"
Nicholas Basamania "Douglas Allen Retterer Mini Rider of the Year Award" - mini rider who has shown continuous progress, determination, pride in himself/herself, and sportsmanship throughout the year.
Ben Cometa "Best Effort Award" - in memory of Blake Adair. First year or first full year 125 Novice rider promoted from 125 Beginner or a Mini rider advancing, exhibiting perseverance, riding ability and sportsmanship.
Alex Sigismondi "Tomczak Memorial Award" -First year or first full year 125 Amateur Rider exhibiting excellence in riding and sportsmanship throughout the year.
Jesse Repass "Heitzhaus Memorial Trophy" - First year or first full year 250 Expert Rider exhibiting excellence in riding and sportsmanship.
Cameron Ellington Youngest Rider - rider must have ridden at least one race in all three series.
Fred Lucas Oldest Rider - rider must have ridden at least one race in all three series.

2003 Top Ten Experts

1. Brian Austin  6. Jamie Robinson 
2. Brandon Kuhn  7. Jason Doyle 
3. Don Schmidt  8. Nigel Martin 
4. Mikey Silvarole  9. Bruce Stratton 
5. Corey Kandefer  10. Mark Beehler 

2003 Spring Series Awards

+25 A
Austin Brian
Stratton Bruce
Schmidt Don
Smith Darryl
Burdon Jeff

+25 B
Uplinger John
Nye Ron

+40
Lucas Bart
Broadwell Brian

125 Amateur
Repass Jesse
Sigismondi Alex
Bond Steve
Stewart Jeremy
Flint Matt
Carlin Stephen

125 Beginner
Link Jared
Perillo Angelo
Doty Jason 
Mau Brandon
Doan Michael
Miller Jack
Ayers Dale
Chapin Kyle
French John
Kent Jr. Ricky

125 Expert
Kuhn Brandon
Martin Nigel 
Dieter Aaron
Stratton Bruce
Kandefer Corey 

125 Novice
Miller Matt
Lewandowski Dan
Fox Bradd 
Miller Michael 
Crane Kenneth 
Megliore Justin 
Sliwinski Steve
Wager Brian 
Richardson Shannon

125 Schoolboy B
Wager Brian 
Sigismondi Alex
Lewandowski Dan 

16-24 Combined
Stewart Jeremy 
Martin Nigel
Beehler Mark
Silvarole Mikey 
Roy Fred 
Pike Josh 
Sliwinski Steve 
Kriegbaum Jonathan 

250-Open Amateur
Sigismondi Alex
Repass Jesse 
Satkowski Bill 
Young John 

250-Open Beginner
Green Jeremy 
Rich Donald 
Penlon Greg 
Ayers Dale 
Davis James 
Brodnicki Chris 
Wasik George 

250-Open Expert
Austin Brian 
Silvarole Mikey 
Schmidt Don 
Stratton Bruce 
Kuhn Brandon 
Kandefer Corey 
Dieter Aaron 

250-Open Novice
Garlock Peter
Harwood Eric 
Robinson Dan 
Zamiara Brian 
DeRoller Daniel 
Cutler Andrew 

4 Stroke
Repass Jesse 
Martin Nigel 

50cc 4-6
Marriott Ryan 
Price Mason 

50cc 7-8
Kelly Connor 
Marriott Cody 
Chacho Jason
Innes Brandon 
Zacher Matt 
Smith Austin 

50cc PW 4-8
Zacher Matt 
Tillack Ian 
Zampatori Dana 
Repass Jade 
Marriott Ryan 
Fogarty Kory 

60cc-65cc
Thompson Todd 
Clingerman Chaz
Rayner Tyler 
Kay Harrison 
Eddy Jake
Monachino Michael 

Junior Mini
Chacho Andrew 
Thompson Todd 
Rayner Tyler 
Eddy Jake 
Neidrauer Ryan 
Clingerman Chaz 

Mini Combined
Tepas Louis
Nye Ryan 
Basamania Nicholas
Walf Doug 
Shipos Corey 
Dunning Chad 

Senior B
Uplinger John 
Young John 
Atkinson Ben 
Pratt Raymond 

Senior C
Lenartowicz Michael 
Billings John 
Hoppy Mark 
Terwilliger Sr Dave 
Ellison Cyle 
Alger Gary 
Murphy Mike 
Lucas Keith 

Senior Mini
Nye Ryan 
Tepas Louis 
Basamania Nicholas 
Walf Doug 
Shipos Corey 
Meehan Andrew 
Niles Adam 

Vet
Stratton Bruce 
Van Ballegooyen Eddie 
Schmidt Don 

Vintage
Green Patrick 

2003 Summer Series Awards

+25 A 
Schmidt Don
Austin Brian
Burdon Jeff

+25 B 
Miller Michael
Nauta Darren

+40 
Fregoe Jeff
Lucas Bart

125 Amateur
Bond Steve
Stewart Jeremy
Flint Matt
Udell Steven
Sigismondi Alex
Kriegbaum Jonathan

125 Beginner
Conner Dustin
Dollard Chad
Drozd Zachary
Gamble Corey
Mitchell Brady
Neubeck Tom 
French John 
Michaud Daniel 
Corteville Jason
Grady Jr Michael

125 Expert
Doyle Jason
Schmidt Don
Austin Brian

125 Novice 
Miller Michael
Richardson Shannon 
Nye Ryan
Crane Kenneth
Hushon Donald
Strong Jr Kevin
Sedlmeier Tyler
Patnode Bill
Ricotta Tony

125 Schoolboy B 
Flint Matt
Nye Ryan
Sigismondi Alex
Sedlmeier Tyler

16-24 Combined
Udell Steven
Stewart Jeremy
Bond Steve
Beehler Mark
Pike Josh
Martin Nigel
Johnson David

250-Open Amateur 
Pratt Raymond
Sigismondi Alex
Brant Nick

250-Open Beginner 
Davis James
Gee Randy
Rich Donald
Hodgins Jeff
Totten Shane
Bumbarger Jonathan
Mitchell Todd

250-Open Expert 
Doyle Jason
Schmidt Don
Austin Brian
Robinson Jamie

250-Open Novice 
Coleman Matthew 
Angood Rick 
Coleman Paul 
Wilmot Josh
Billings John

4 Stroke 
Bond Steve
Harford William

50cc 4-6
Camp Colton
Fogarty Kory

50cc 7-8 
Kelly Connor
Innes Brandon
Chacho Jason
Marriott Cody
Price Mason 
Waterbury Marcus 
McLaughlin Jimmy

50cc PW 4-8 
Tillack Ian 
Repass Jade 
Zampatori Dana
Camp Colton 
Fogarty Kory 
Sepor Jakob 
60cc-65cc 
Eddy Jake 
Thompson Todd
Wagner Max 
Rayner Tyler 
Mitri Dillon 
Clingerman Chaz

Junior Mini 
Eddy Jake 
Neidrauer Ryan 
Thompson Todd 
Hackett Jason 
Rayner Tyler 
Clingerman Chaz 
Hutt Jesse 

Mini Combined 
Basamania Nicholas
Tepas Louis 
Sedlmeier Adam
Walf Doug 
Carlson Chris 
Thompson Todd 
Caradori Myles 
Eddy Jake 
Drake Sunny 

Senior B
Nauta Darren 
Harford William 
Atkinson Ben

Senior C 
Hushon Donald 
Lenartowicz Michael 
Gee Randy 
Harrington Tim
Hunt Robert 
Mitchell Todd
Marianacci Bryan 
Kelley Terry

Senior Mini 
Basamania Nicholas
Tepas Louis 
Sedlmeier Adam
Carlson Chris 
Walf Doug 
Caradori Myles
Gee Kyle 
Hutt Michael 

Vet 
Pratt Raymond 
Schmidt Don 

Vintage
Green Patrick 

2003 Fall Series Awards

+25 A
Austin Brian
Schmidt Don
Klein Mark

+25 B
Williams Dave
Kaza Ryan

+40
Fregoe Jeff
Lucas Fred
Ruehrwein Robert

125 Amateur
Sentineal Paul
Paeth Richard
Sigismondi Alex

125 Beginner
Corteville Jason
Kavanaugh Rob
Michaud Daniel
Chuff Joseph
Timm Derek
Bond Jay
Smith Brad
Briggs Jeff

125 Expert
Kuhn Brandon
Austin Brian
Schmidt Don
Robinson Jamie
Bond Steve

125 Novice
Hadley Jeremy
Megliore Justin
Nye Ryan
French John
Patnode Bill
Dunning Chad
Loope Justin
Howell Jacob

125 Schoolboy B
Paeth Richard
Walf Doug
Loope Justin
Sigismondi Alex
16-24 Combined
Beehler Mark
Repass Jesse
Silvarole Mikey
Stewart Jeremy
Bruckman Steve
Young John

250-Open Amateur
Young John
Sigismondi Alex

250-Open Beginner
Davin Matt
Eaves Dennie
Kashishian Bryan
Bumbarger Jonathan
Burris Jacob

250-Open Expert
Austin Brian
Kuhn Brandon
Schmidt Don
Silvarole Mikey
Beehler Mark

250-Open Novice
Robinson Dan
Ernst Robert
Davis James
Harrington Tim
O'Donnell Timothy

4 Stroke
Nye Ron 
Bond Steve

50cc 4-6
Camp Colton
Fogarty Kory

50cc 7-8
Jackson Kyle
Rexford Collin
Innes Brandon
Gates Jacob
Kelly Connor

50cc PW 4-8
Repass Jade 
Zampatori Dana
Camp Colton
Mazza Stephen
Fogarty Kory 
60cc-65cc
Eddy Jake
Thompson Todd 
Clingerman Chaz
Mullett Craig
Ruehrwein Rodney
Innes Brandon
Monachino Nicholas

Junior Mini
Eddy Jake
Thompson Todd
Clingerman Chaz
Evinsky Tyler
Hutt Jesse

Mini Combined
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Eddy Jake
Owens Jason
Walf Doug
Thompson Todd
Thurley Mike

Senior B
Meder Dan
Atkinson Ben
Thomson Mike
Young John

Senior C
Harrington Tim
Billings John
Murphy Mike
Smith Mark
Lucas Keith
Hunt Robert
Hoppy Mark
Cutler Thomas
Fregoe Steve

Senior Mini
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Walf Doug 
Owens Jason
Salamone Mitchell

Vet
Schmidt Don
Nye Ron
Ellington Joe

Vintage
Edwards Steven

2003 Year End Awards

+25 A
Austin Brian
Schmidt Don
Sheerer Ken
Burdon Jeff 

+25 B
Miller Michael
Kaza Ryan

+40
Fregoe Jeff
Lucas Fred

125 Expert
Austin Brian
Kuhn Brandon
Schmidt Don
Kandefer Corey

125 Schoolboy B
Sigismondi Alex4
Loope Justin
Flint Matt
Paeth Richard

16-24 Combined
Stewart Jeremy
Beehler Mark
Martin Nigel
Silvarole Mikey
Udell Steven
Repass Jesse

250-Open Expert
Austin Brian
Schmidt Don
Silvarole Mikey
Kuhn Brandon
Robinson Jamie

4 Stroke
Bond Steve
Repass Jesse

50cc 4-6
Camp Colton
Fogarty Kory

50cc 7-8
Kelly Connor
Innes Brandon
Chacho Jason
Marriott Cody
Jackson Kyle
Gates Jacob

50cc PW 4-8
Repass Jade
Zampatori Dana
Tillack Ian
Camp Colton
Fogarty Kory
Mazza Stephen

60cc-65cc
Thompson Todd
Eddy Jake
Clingerman Chaz
Rayner Tyler
Wagner Max
Kay Harrison

Junior Mini
Eddy Jake
Thompson Todd
Clingerman Chaz
Neidrauer Ryan Jr.
Rayner Tyler
Chacho Andrew Jr.

Mini Combined
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Walf Doug
Owens Jason
Eddy Jake
Thompson Todd
Sedlmeier Adam

Senior Mini 
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Walf Doug
Owens Jason
Caradori Myles
Nye Ryan
Sedlmeier Adam

Vet 
Schmidt Don
Van Ballegooyen Eddie
Stratton Bruce

Vintage 
Green Patrick

2003 Challenge Series

+25 A
Austin Brian
Schmidt Don
Burdon Jeff

+25 B
Kaza Ryan
Sanger Ron
Miller Michael

+40
Fregoe Jeff
Lucas Fred
Jackson David

125 Amateur
Sentineal Paul 
Bond Steve
Flint Matt

125 Beginner
Corteville Jason
Kavanaugh Rob 
Michaud Daniel

125 Expert
Austin Brian
Schmidt Don
Robinson Jamie

125 Novice
Nye Ryan
Richardson Shannon
Hadley Jeremy

125 Schoolboy B
Loope Justin 
Flint Matt
Paeth Richard



16-24 Combined
Repass Jesse
Udell Steven
Beehler Mark

250-Open Amateur
Pratt Raymond
Sigismondi Alex
Carson Jim

250-Open Beginner
Davin Matt
Bumbarger Jonathan
Davis James

250-Open Expert
Austin Brian
Schmidt Don
Silvarole Mikey

250-Open Novice
Angood Rick
Coleman Matthew
Robinson Dan

4 Stroke
Bond Steve
Nye Ron
Carson Jim

50cc 4-6
Camp Colton
Fogarty Kory
Marriott Ryan

50cc 7-8
Innes Brandon
Kelly Connor
Jackson Kyle

50cc PW 4-8
Repass Jade
Zampatori Dana
Camp Colton

60cc-65cc
Eddy Jake
Thompson Todd
Clingerman Chaz

Junior Mini
Eddy Jake
Thompson Todd
Neidrauer Ryan

Mini Combined
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Walf Doug

Senior B
Meder Dan
Harford William
Atkinson Ben

Senior C
Harrington Tim
Billings John
Lucas Fred

Senior Mini
Basamania Nicholas
Tepas Louis
Walf Doug

Vet
Schmidt Don
Pratt Raymond
Ellington Joe

Vintage
Edwards Steven
Green Patrick
Atkinson Ben

Congratulations to the following riders who have advanced at the end of the:  

2003 Spring Series 

Sr. C to Sr. B:
Gary Alger
Jon Marino
Dave Terwilliger, Sr. 

Novice to Am
Peter Garlock
Bowen Loomis
Andrew Cutler
Chris Kelley
Dan Lewandrowski
Matt Miller
Bradd Fox 
 
Am to Expert
Jesse Repass
 
Beginner to Novice
Michael Ziehm Sr. 
Jeremy Green
Todd Mitchell 
Todd Proctor
Nicholas Boise
Chad Dollard
Jared Scata 
Brady Mitchell
Greg Penlon
Jared Link
Jeff Farino 
Timothy O’Donnel
Chris Richardson 
Jason O’Brien
Jason Doty
Angelo Perillo
Brandon Mau

2003 Summer Series
 
Sr. C to Sr. B:
Michael Lenartowicz
 
Novice to Am
Rick Angood
Matthew Coleman
Michael Miller
Shannon Richardson
Kenneth Crane
 
Am to Expert
Steve Bond
Steven Udell
 
Beginner to Novice
Randy Gee
James Davis
Shane Totten
John French
Donald Rich
Corey Gamble
Ricky Kent Jr.
Zachary Drozd
Ken Gee
Justin Speer
Karl Govenettio
Dustin Conner
2003 Fall Series
 
Sr. C to Sr. B:
John Billings
Tim Harrington
Cyle Ellison
Bill Schwalbach
 
Sr. B to Vet
Dan Meder
 
Novice to Am
Robert Ernst
Dan Robinson
Daniel DeRoller
Cyle Ellison
Jeremy Hadley
Ryan Nye
Justin Megliore

Am to Expert
Ryan Kaza
Jim Carver

Beginner to Novice
Rob Kavanaugh
Daniel Michaud
Jason Corteville
Matt Davin
Jonathan Bumbarger
Dennie Eaves
Rich Rifenburg
Jeff Hodgins
Michael Grady Jr.
Jack Miller
Michael Giltner
Kyle Chapin
Joseph Chuff

Back