2001 Special Awards

Rider Award
Brandon Kuhn   
"Rider of the Year"
Bart Lucas
"Sportsman of the Year"
Doug Walf "Douglas Allen Retterer Mini Rider of the Year Award" - mini rider who has shown continuous progress, determination, pride in himself/herself, and sportsmanship throughout the year.
Jason Doyle & David Johnson "Best Effort Award" - in memory of Blake Adair. First year or first full year 125 Novice rider promoted from 125 Beginner or a Mini rider advancing, exhibiting perseverance, riding ability and sportsmanship.
Mikey Silvarole "Tomczak Memorial Award" -First year or first full year 125 Amateur Rider exhibiting excellence in riding and sportsmanship throughout the year.
Brandon Kuhn "Heitzhaus Memorial Trophy" - First year or first full year 250 Expert Rider exhibiting excellence in riding and sportsmanship.
Justin Mays Youngest Rider - rider must have ridden at least one race in all three series.
Fred Lucas Oldest Rider - rider must have ridden at least one race in all three series.

2001 Spring Series Awards

+25 A
1. Silvarole Bill
2. Schmidt Don
3. Ellington Joe
4. Klein Mark
5. Austin Paul

+25 B
1. Ray Sean
2. Ragan Jason
3. Bierly Jarod

125 Amateur
1. Colombo Nick
2. Whaley Jeff
3. Satkowski Bill

4. Placek Dan

125 Expert
1. Dieter Aaron
2. Martin Nigel
3. Dennis Jake
4. Higgins Casey
5. Milley Jesse

125 Novice
1. Ranck Jeremia
2. Udell Steven
3. Murray Shawn
4. Doyle Jason
5. Addy Thomas
6. Mryglod Paul
7. Eastman Matt
8. Hill Jason
9. Edmunds Derek
10. Limburg Glenn

125 Schoolboy B
1. Johnson David
2. Kriegbaum Jonathan

3. Kuhn Brandon
4. Eastman Matt

16-24 Combined
1. Patteson Matt
2. Robinson Jamie
3. Placek Dan
4. Utberg Joshua
5. Crouse Jr Brian
6. Morgan Matt
7. Cislo Joshua
8. Dieter Aaron

 

250-Open Amateur
1. Colombo Nick
2. Klick Jim

3. Broadwell Brian

250-Open Expert
1. Silvarole Bill
2. Ellington Joe
3. Schmidt Don
4. Dieter Aaron
5. Austin Paul
6. Robinson Jamie
7. Martin Nigel
  
8. Patteson Matt

250-Open Novice
1. Ray Sean
2. Green Patrick
3. Loomis Gary
4. Edmunds Derek
5. Pratt Raymond
6. Dahl William
7. Schroth Nick

50cc 4-6
1. Mullett Craig
2. McMichael Brett

50cc 7-8
1. Evinsky Tyler
2. Mays Brandon
3. Bitterman Kyle
4. Chacho Andrew

50cc PW 4-8
1. McMichael Brett
2. Garland Hunter

3. Flurschutz Damon
4. Miller Zachary

60cc-65cc
1. Potts Michael
2. Carlson Chris
3. George Timmy
4. Rowland Ethan
5. Lentini Kyle
6. Drake Sunny

Junior Mini
1. Carlson Andy
2. Guilfoil Matt
3. Potts Michael
4. Carlson Chris
5. Walf Doug
6. Bear A David
7. Stringer Nick
8. Lawrence Chris

 

Mini Combined
1. Carlin Stephen
2. Meier Brandon

3. Flint Matthew
4. Sliwinski Steve
5. Sigismondi Alex
6. Dunning Chad
7. Paeth Richard
8. Burnett Shawn

Senior B
1. Atkinson Ben
2. Gardner Paul
3. Opferbeck Derek
4. Ragan Jason
5. Crippen Don

Senior C
1. Orser Doug
2. Panagiotatos Leonard
3. Pratt Raymond
4. Forrester Mark
5. Dietsch Larry
6. Lesniak Scott

Senior Mini
1. Carlin Stephen
2. Meier Brandon
3. Flint Matthew
4. Dunning Chad
5. Sliwinski Steve
6. Sigismondi Alex
7. Paeth Richard

Vet
1. Ellington Joe
2. Lucas Bart

Vintage & Woods
1. Atkinson Ben
2. Gardner Paul
3. Weinman Doug

 

2001 Summer Series Awards

+25 A
1. Ellington Joe
2. Silvarole Bill
3. Fitzgerald Scott
4. Schmidt Don

+25 B
 
1. Garlock Jeff
2. Kaza Ryan
3. Nauta Darren

125 Amateur
1. Placek Dan
2. Whaley Jeff
3. Hubbell Steve
4. Phillips Daniel
5. Carver Jim

125 Expert
1. Ellington Joe
2.
Kuhn Brandon
3. Taylor Don
4. Dennis Jake
5. Silvarole Bill
6. Miller Jimmy

125 Novice
1. Murray Shawn   
2. Doyle Jason 
3. Kriegbaum Jonathan
4. Vercrouse Kevin
5. Peri Greg
6. Johnson David
7. Hint Randy   
8. Basher John
9. Loomis Bret 
10. Calabrese Shawn

125 Schoolboy B
1. Doyle Jason
2. Eastman Matt
3. Kriegbaum Jonathan
4. Peri Greg
5. Flint Matthew

16-24 Combined
1. Robinson Jamie
2. Placek Dan   
3. Taylor Don   
4. Whaley Jeff 
5. Klick Jim       
6. Crouse Jr Brian  
7. Williams Donny   
8. Carver Jim   
9. Utberg Aaron

 

250-Open Amateur
1. Klick Jim             
2. Silvarole Mikey
3. Bragg Ron
4. Ayers Dale

250-Open Expert
1. Silvarole Bill        
2.
Robinson Jamie
3. Ellington Joe
4. Kuhn Brandon
5. Steinbroner John
6. Fitzgerald Scott
7. Tiffany Jeremy

250-Open Novice
1. Elliott William
2. Edmunds Derek
3. Stewart Jeremy
4. Pomeroy Cody
5. Pratt Raymond
6. Russell Jeremy

7. Forrester Mark

50cc 4-6
1. McMichael Brett
2. Garland Hunter

50cc 7-8
1. Evinsky Tyler
2. Mays Brandon
3. Bitterman Kyle
4. Chacho Andrew

50cc PW 4-8
1. Monachino Michael
2. Garland Hunter
3. McMichael Brett
4. Kelly Connor

60cc-65cc
1. Potts Michael
2. Lentini Kyle

3. Johnson Brandon
4. Drake Sunny
5. Neidrauer Ryan  
6. Caradori Myles   
7. Rowland Ethan  
8.Lawrence Chris

 

Junior Mini
1. Guilfoil Matt
2. Lawrence Chris
3. Potts Michael
4. Walf Doug
5. Lewandowski Dan
6. Meehan Andrew
7. Drake Sunny
8. Tepas Louis 
9. Lentini Kyle  
10. Johnson Brandon

Mini Combined
1. Dunning Chad
2. Carlin Stephen

3. Flint Matthew
4. Hicks Justin
5. Swarthout Jeff
6. Burns Frank 
7. Sliwinski Steve
8. Meier Brandon

9. Paeth Scott

Senior B
1. Atkinson Ben
2. Garlock Jeff
3. Crippen Don
4. Young John
5. Walf Ron
6. Guilfoil Sr Greg

Senior C
1. Nauta Darren
2. Kriger Tim
3. Dietsch Larry

4. Loomis Gary
5. Kriger Chad
6. Forrester Mark
7. Alger Gary
8. Andrews Troy
9. Twombly Steve

Senior Mini
1. Dunning Chad
2. Carlin Stephen
3. Flint Matthew
4. Hicks Justin
5. Burns Frank
6. Swarthout Jeff
7. Sliwinski Steve

Vet
1. Ellington Joe
2. Gauger Jeff
3. Klein Mark

Vintage & Woods
1. Atkinson Ben
2. Friedler Glenn

 

2001 Fall Series Awards

+25 A
1. Ellington Joe
2. Silvarole Bill

3. Klein Mark

+25 B
1. Guilfoil Sr Greg
2. Burdon Jeff
3. Kaza Ryan

125 Amateur
1. Phillips Daniel
2. Ranck Jeremia
3. Doyle Jason
4. Udell Steven
5. Silvarole Bobby

125 Expert
1. Ellington Joe
2. Kuhn Brandon
3. Higgins Casey
4. Dieter Aaron

125 Novice
1. Kriegbaum Jonathan
2. Nichols Beau
3. Bond Steve
4. Hill Jason
5. Kieffer Zach
6. Johnson David
7. Young John
8. Hint Randy
9. Limburg Glenn

125 Schoolboy B
1. Nichols Beau
2. Kriegbaum Jonathan
3. Doyle Jason
4. Johnson David

16-24 Combined
1. Robinson Jamie
2. Kandefer Corey
3. Ranck Jeremia
4. Phillips Daniel
5. Udell Steven
6. Silvarole Bobby


250-Open Amateur

1. Silvarole Mikey
2. Burdon Jeff
3. Kaza Ryan
4. Ayers Dale  

250-Open Expert
1. Ellington Joe
2. Robinson Jamie
3. Kuhn Brandon
4. Higgins Casey
5. Silvarole Bill
6. Dieter Aaron      

250-Open Novice
1. Stewart Jeremy
2. Repass Jesse
3. Johnson David
4. Waite Jeff
5. Stringer Sean
6. Schmitt Ed    

50cc 4-6
1. Mullett Craig
2. Kelly Connor

50cc 7-8
1. Bitterman Kyle
2. Evinsky Tyler
3. Kennard Kory
4. Mays Brandon  

50cc PW 4-8
1. Kelly Connor
2. Monachino Michael
3. Chacho Jason
4. Mays Justin 

60cc-65cc
1. Lawrence Chris
2. Lentini Kyle
3. Howe Zachariah
4. Johnson Brandon
5. Eddy Jake
6. Caradori Myles
7. Evinsky Tyler


Junior Mini

1. Lawrence Chris
2. Lewandowski Dan
3. Meehan Andrew
4. Walf Doug
5. Lentini Kyle
6. Tepas Louis
7. Guilfoil Matt
8. Shipos Corey
9. Carlson Andy     

Mini Combined
1. Dunning Chad
2. Carlin Stephen
3. Hicks Justin
4. Meier Brandon
5. Tepas Louis
6. Walf Doug

Senior B
1. Atkinson Ben
2. Bierly Jarod
3. Guilfoil Sr Greg
4. Friedler Glenn

Senior C
1. King Eugene
2. Schmitt Ed
3. Carpenter Kurt
4. Alger Gary
5. Forrester Mark
6. Stahl Chris

Senior Mini
1. Dunning Chad
2. Carlin Stephen
3. Hicks Justin
4. Hawkins Colton
5. Basamania Nicholas

Vet
1. Ellington Joe

Vintage & Woods
1. Atkinson Ben
2. Biller Justin
3. Traxler James

2001 Year End Awards

+25 A
1. Ellington Joe
2. Silvarole Bill
3. Klein Mark

+25 B
1. Kaza Ryan
2. Guilfoil Greg Sr.
3. Burdon Jeff

125 Expert
1. Ellington Joe
2. Kuhn Brandon
3. Dieter Aaron
4. Higgins Casey
5. Kandefer Corey

125 Schoolboy B
1. Kriegbaum Jonathan
2. Doyle Jason
3. Johnson David
4. Eastman Matt

16-24 Combined
1. Robinson Jamie
2. Placek Dan
3. Kandefer Corey
4. Whaley Jeff
5. Ranck Jeremia
6. Klick Jim
7. Patteson Matt
8. Phillips Daniel

250-Open Expert
1. Silvarole Bill
2. Ellington Joe
3. Robinson Jamie
4. Dieter Aaron
5. Kuhn Brandon
6. Tiffany Jeremy
7. Higgins Casey

50cc 4-6
1. Mullet Craig
2. McMichael Brett

50cc 7-8
1. Evinsky Tyler
2. Bitterman Kyle
3. Mays Brandon
4. Chaco Andrew

50cc PW 4-8
1. McMichael Brett
2. Monachino Michael
3. Kelly Connor
4. Garland Hunter

60cc-65cc
1. Lentini Kyle
2. Lawrence Chris
3. Potts Michael
4. Johnson Brandon
5. Rowland Ethan
6. Drake Sunny
7. Caradori Myles
Junior Mini
1. Lawrence Chris
2. Guilfoil Matt
3. Walf Doug
4. Lewandrowski Dan
5. Meehan Andrew
6. Lentini Kyle
7. Potts Michael
8. Carlson Andy
9. Tepas Louis

Mini Combined
1. Carlin Stephen
2. Dunning Chad
3. Meier Brandon
4. Hicks Justin
5. Flint Matthew
6. Sliwinski Steve
7. Burns Frank
8. Walf Doug

Senior Mini
1. Carlin Stephen
2. Dunning Chad
3. Hicks Justin
4. Flint Matthew
5. Meier Brandon
6. Sliwinski Steve

Vet
1. Ellington Joe
2. Klein Mark

Vintage & Woods
1. Atkinson Ben
2. Biller Justin
3. Gardner Paul

2001 Top Ten Experts

1.

Silvarole Bill

6.

Higgins Casey

2.

Ellington Joe

7.

Kandefer Corey

3.

Robinson Jamie

8.

Dennis Jake

4.

Kuhn Brandon

9.

Klein Mark

5.

Dieter Aaron

10.

Tiffany Jeremy

Back